SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

kok hiszpański
Uroda

Kok hiszpański i inne rodzaje

Kok jest to damska fryzura, która polega na spięciu włosów na czubku lub z tyłu głowy przy użyciu odpowiednich akcesoriów. Fryzurę tę stosuje się na różnego rodzaju okazje oraz jako fryzura codzienna. Kok hiszpański wykonać można samodzielnie przy użyciu odpowiednich akcesoriów lub w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim.

Skąd wywodzi się kok hiszpański?

Nazwa koka hiszpańskiego jest nawiązaniem do ognistego tańca nazywanego flamenco, który zapoczątkowany został przez Romów i wywodzi się z Andaluzji.

Taniec flamenco charakteryzuje się pięknymi czerwonymi, czarnymi lub czerwono-czarnymi strojami. Co więcej, w ich skład wchodzą długie suknie lub gorsety i spódnice ozdabiane dużą ilością falban. Dodatkami, jakie kobiety mają podczas tańca są wachlarze, kolorowe i wzorzyste chusty. Mają także kwiaty we włosach, które upięte są w gładkiego i lśniącego koka. Najprawdopodobniej nazwa koka hiszpańskiego wywodzi się właśnie od fryzury, jaką noszą tancerki flamenco.

Zobacz także: SOMBRE KARMELOWE

kok hiszpański

Jak zrobić kok hiszpański?

Do zrobienia koka hiszpańskiego można użyć specjalnego wypełniacza. Jednak można wykorzystać też tylko swoje naturalne włosy. Jeżeli kok zrobimy z gęstych i długich włosów, trzeba związać je w kucyk nisko, z tyłu głowy. Najlepiej tuż nad karkiem, aby pozostawić z obu stron kilka luźnych pasm.

Kolejnym krokiem jest upięcie kucyka nad gumką przy użyciu wsuwek. Potem następuje związanie jego końców gumkami, a następnie zwinięcie ich w rulon i podpięcie nad karkiem spinkami. Kolejny etap wykonywania koka to rozciągnięcie włosów w kucyku na całą ich szerokość i przypięcie ich wsuwkami. Ostatni krok to przełożenie luźnych pasm włosów nad kokiem i schowanie ich końcówek w środku koka.

Jeśli kok tworzy się na cienkich włosach, to przed rozpoczęciem prac należy je natapirować. Tapirowanie włosów polega na zaczesaniu włosów do tyłu i oddzieleniu warstwy włosów górnej od dolnej. Następny krok to stworzenie z dolnej warstwy włosów luźnego koka, na który trzeba nałożyć i zaczesać resztę włosów z górnej warstwy. Po nałożeniu na siebie warstw włosów należy spiąć je wsuwkami i spryskać lakierem. Aby uniknąć tapirowania włosów, można do stworzenia koka hiszpańskiego użyć wypełniacza. Uczesanie koka z wypełniaczem polega na przeciągnięciu włosów przez jego środek i spięciu ich przy użyciu wsuwek oraz zakryciu włosami wypełniacza.

Zobacz: BRĄZ Z REFLEKSAMI

Okazje na jakich nosi się koka hiszpańskiego

Kok hiszpański często wykonuje się u kobiet, które idą do ślubu. Fryzura ta jest bardzo elegancka i klasyczna i pasuje do różnego rodzaju stylu sukni ślubnej. Do uczesania koka użyć można różnych elementów ozdobnych jakimi są opaski, żywe i sztuczne kwiaty, ozdobne spinki oraz grzebyki i wsuwki.
Uczesany kok nie tylko wygląda pięknie, ale także jest bardzo wygodny. Może być noszony na co dzień lub na wyjątkowe okazje.

kok hiszpański

Rodzaje wypełniaczy do koka

Wypełniacz do koka nazywa się donatem. Podczas jego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Podczas wyboru donata należy zwrócić uwagę na jego kolor, ponieważ musi być on bardzo zbliżony do koloru włosów. Najpopularniejszym wypełniaczem jest okrągły donat, zrobiony z siateczki lub gąbki.
Grubość wypełniacza dobierana jest pod względem ilości włosów oraz efektu jaki chcemy osiągnąć. Im wypełniacz grubszy, tym większy będzie kok.

Kolejnym rodzajem wypełniaczy są spinki twister, które zrobione są z elastycznego materiału mającego specjalną wkładkę umożliwiającą uformowanie kształtu koka. Spinki te mają specjalny drucik, który po uformowaniu koka pozwala na zapamiętanie jego kształtu. Innym rodzajem wypełniacza są wypełniacze z grzebykiem, które pozwalają na uniesienie włosów.

Cena wypełniacza do włosów rozpoczyna się już od 1 złotego w zależności od jego grubości. Cena spinek twister waha się od 3 do 8 złotych, a cena wypełniaczy z grzebykiem to około 5 – 6 złotych.
Do wykonania koka użyć można gotowych akcesoriów, w których skład wchodzą wypełniacz, dwie gumki do włosów oraz 10 wsuwek. Zestaw tych akcesoriów wykonany jest w jednym kolorze, który tak jak kolor wypełniacza należy dobrać do koloru włosów. Cena startowego zestawu do robienia koka wynosi około 5 złotych.

Zobacz: FRYZURA WIECZOROWA