SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Zdrowie

Maska chirurgiczna – jak nosić, by faktycznie chronić się przed wirusami?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wystarczy po prostu założyć maskę chirurgiczną, aby mieć zapewnioną kompleksową ochronę przed wirusami. Trzeba jeszcze sięgnąć po dobry produkt z certyfikatem, dopasować go do siebie i wreszcie – prawidłowo nosić i regularnie wymieniać. Przypominamy, co to znaczy i dlaczego jest takie ważne.

Zacznij od wybrania maski z certyfikatem

Maseczka z certyfikatem to produkt, któremu na pewno możesz zaufać. Spełnia on bowiem najważniejsze normy jakości i bezpieczeństwa, zapewniając Ci wysoki poziom ochrony przed wirusami. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, że każdy symbol ma inne znaczenie. Np. normę EN 14683 spełniają produkty, które są dopuszczone do sprzedaży i zaaprobowane na terenie Unii Europejskiej. Należy też baczną uwagę zwracać na oznaczenie CE. Pojawia się ono zarówno na dobrych maskach (skrót pochodzi od słów Conformité Européenne), jak również na maksach eksportowanych z Chin (China Export). Zdecydowanie polecamy wyroby krajowe lub europejskie, co do których mamy największe zaufanie.

Noś maskę zgodnie z zaleceniami producenta

Bez względu na to, jaką maseczkę ochronną na twarz wybierasz, musisz zadbać o to, aby odpowiednio szczelnie przylegała ona od nosa i pod oczami. Im mniej szczelin, tym lepiej, bo więcej zarazków zostaje zatrzymanych i nie przedostaje się do Twoich dróg oddechowych. Sporo na temat dopasowania masek można dowiedzieć się z internetowych publikacji, np. https://medivon.pl/maska-chirurgiczna-jak-nosic/. Zebraliśmy je dla Ciebie:

  • maseczkę jednorazową noś tylko raz – po użyciu lub kiedy zrobi się wilgotna, ściągnij ją i zutylizuj,
  • przed otworzeniem opakowania z maseczką zdezynfekuj dłonie,
  • maseczkę trzymaj za gumowe troczki, które naciągniesz za uszy,
  • unikaj dotykania maseczki w trakcie noszenia, bo zebrane na jej powierzchni zarazki i cząsteczki mógłbyś w ten sposób łatwo przenieść na inne części ciała, ludzi lub przedmioty,
  • nie noś maseczek jednorazowych wiele razy, a maseczki wielorazowe na bieżąco pierz i dezynfekuj,
  • ściągaj maseczkę, łapiąc za uchwyty za uszami i zwijając ją do środka, a potem umieszczaj w zamykanym koszu z odpadami.

Priorytetem jest to, aby nie zsuwać maski z nosa – wtedy w ogóle nie spełnia swojej funkcji! Nie należy też dotykać maseczki ochronnej od zewnątrz, przechowywać jej na blacie czy w kieszeni. Ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta umieszczonej na opakowaniu.