SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Uroda Zdrowie

Skuteczne i odprężające techniki relaksacyjne

W dzisiejszym świecie mnóstwo osób każdego dnia walczy z ogromnym stresem, który w wielu przypadkach prowadzi do nerwic oraz wielu innych, groźnych chorób psychicznych. Jak zatem skutecznie z nim walczyć? Otóż niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa stosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych.

Stres a funkcjonowanie człowieka

Co prawda umiarkowany stres jest niezbędny do życia oraz przetrwania każdego człowieka, niemniej jeśli występuje on długotrwale oraz w postaci nasilonej, to wówczas staje się niebezpieczny i może być przyczyną wielu poważnych chorób psychicznych.

Stres w łagodnej formie jest często niezbędny do tego, aby być kreatywnym, dobrze uczyć się oraz niezawodnie działać. Z kolei szkodliwy staje się on wtedy, gdy zaczyna nieustannie przytłaczać człowieka oraz staje się bezpośrednią przyczyną przerwania zdrowego stanu równowagi psychicznej.

W sytuacji, gdy stresory wyprowadzają układ nerwowy człowieka z równowagi, wówczas niezbędne jest regularne stosowanie poszczególnych technik relaksacyjnych, które to poprzez wywoływanie odpowiedzi odprężenia w większości przypadków pozwalają przywrócić zestresowany oraz zmęczony organizm do prawidłowego funkcjonowania oraz stanu głębokiego spokoju. Jakie zatem warto stosować techniki relaksacyjne?

Technika głębokiego oddychania

Pośród wielu powszechnie stosowanych przez wiele osób technik relaksacyjnych mających ogromny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka można wymienić głębokie oddychanie. Technika ta jest bardzo łatwa do nauczenia oraz może ona być praktykowana niemalże w każdym, dowolnym miejscu. Jest ona szybkim oraz w pełni skutecznym sposobem na utrzymanie poziomu stresu we właściwych ryzach.

Ponadto głębokie oddychanie stanowi w dzisiejszych czasach podstawę wielu innych praktyk relaksacyjnych. Może ono być bez jakichkolwiek przeszkód łączone z innymi technikami. Pośród wielu z nich można wymienić: odprężającą aromaterapię czy też muzykoterpię.
Do zastosowania głębokiego oddychania potrzebne jest tylko kilka minut wolego czasu oraz miejsce, w którym będzie można wygodnie się rozciągnąć.

Najważniejsze podczas stosowania tej techniki jest to, aby
oddychać przeponą, która pozwala dostarczyć do organizmu mnóstwo świeżego powietrza oraz tlenu.

W celu jej prawidłowego zastosowania wystarczy wygodnie usiąść w fotelu z wyprostowanym kręgosłupem. Następnie należy położyć jedną ze swych rąk na klatce piersiowej, natomiast drugą na brzuchu.

Kolejnym krokiem jest powolne wdychanie świeżego powietrza przez nos. Wówczas to ręka znajdująca się na brzuchu powinna nieco unosić się, a ręka położona na klatce piersiowej winna poruszać się nieznacznie. Podczas wydechu powietrza przez usta należy powoli policzyć do trzech lub pomyśl słowo „relaks”.

Technika relaksacyjna – napinanie i rozluźnianie mięśni

Drugą z powszechnie stosowanych technik relaksacyjnych jest regularne napinanie oraz rozluźnianie swych mięśni.
Jest to dwuetapowy proces, podczas którego dochodzi do systematycznego napinania oraz rozluźniania poszczególnych grup mięśni. Stosowanie tej techniki pozwala każdemu człowiekowi zwalczać pierwsze oznaki napięcia mięśniowego, któremu najczęściej towarzyszy stres. Stosując tę technikę warto pamiętać o tym, że napinanie oraz rozluźnianie mięśni powinno zawsze rozpoczynać od stóp a kończyć na mięśniach twarzy.

Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o tym, żeby rozpiąć ubranie, zdjąć buty oraz położyć się wygodnie na wersalce lub podłodze. Warto też poświęcić kilka minut na głębokie oddychanie. Kolejną czynnością jest powolne napinanie mięśni prawej nogi, W tym celu należy ściskać ją tak mocno, jak tylko jest to możliwe i wytrzymać w tym napięciu licząc do dziesięciu. Następnie należy rozluźnić mięśnie nogi i pozostać ją w tym stanie na chwilkę głośno oraz powoli oddychając. W dalszej kolejności czynność tę należy przenieść na stopę a następnie na inne partie ciała.

Stosowanie poszczególnych technik relaksacyjnych jest niezwykle ważne, bowiem pozawala na zachowanie dobrego samopoczucia psychicznego.