SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Uroda

Sposoby na pocenie – jak się czuć się zawsze świeżo

Nadmierne pocenie się to bardzo przykra oraz nieestetyczna dolegliwość, która spędza sen z powiek wielu osobom. Potliwość jest uciążliwa zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to temperatury sięgają znacznie powyżej zera. Jakie są skuteczne sposoby na pocenie się?

Nadmierne pocenie się a właściwa higiena ciała

Z nadmiernym poceniem się boryka się miliony ludzi na całym świecie, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Na wydzielanie potu o nieprzyjemnym zapachu najbardziej narażone są osoby otyłe, kobiety w okresie menopauzy oraz osoby chorujące na cukrzycę i choroby endokrynologiczne. Ponadto potliwość bardzo często dotyka osoby w podeszłym wieku.

Miejsca w szczególny sposób narażone na wydzielanie się nieprzyjemnego potu to pachy, dłonie, stopy, twarz oraz poszczególne fałdy skórne, a zwłaszcza te które znajdują się na brzuchu, na plecach oraz w okolicy pachwiny i klatki piersiowej.

Pocenie można uznać za naturalną reakcją organizmu podczas dużego wysiłku fizycznego. Ponadto pot towarzyszy bardzo często osobom znajdującym się w nadmiernym stresie oraz podczas występowania wysokich temperatur. Niemniej bez względu na jego przyczynę niezwykle ważną rolę w łagodzeniu tej dolegliwości odgrywa stosowanie właściwej higieny ciała.

Osoby skłonne do wydzielania potu powinny zadbać o to, aby często się myć oraz zmieniać ubrania. Ponadto najlepiej jeśli zakładają one na siebie przewiewną odzież wykonaną w pełni z naturalnych materiałów.

W przypadku występowania potliwości stóp niezwykle ważną rolę odgrywa noszenie właściwego obuwia, które powinno być wykonane z
z naturalnych materiałów. W przeciwnym razie może bowiem dojść do namnażania się drobnoustrojów oraz powstania grzybicy stóp.

Domowe, sprawdzone sposoby na potliwość

Aby potliwość nie była uciążliwa warto jej skutecznie zapobiegać. Dziś na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które świetnie radzą sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Pośród wielu skutecznych środków można wymienić różnorodne żele pod prysznic oraz służące do codziennej kąpieli. Preparaty te potrafią skutecznie niwelować przykry zapach potu w poszczególnych częściach ciała. Ich dobroczynne działanie polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania się gruczołów potowych. Dzięki temu przywracana jest naturalna równowaga ciała, natomiast zawarte składniki aktywne wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Wśród wielu skutecznych preparatów można też wymienić antyperspiranty stosowane powszechnie na pocenie pod pachami oraz specjalistyczne blokery potu, które należy stosować raz na tydzień. Regularne stosowanie poszczególnych preparatów potrafi zapewnić każdego dnia uczucie komfortu oraz świeżości.

Inne skuteczne środki na nadmierną potliwość to żele do stóp oraz chusteczki odświeżające ciało, które zapewniają doskonałe uczucie komfortu. Mogą one być stosowane nie tylko do twarzy, lecz także do częstego przecierania spoconych dłoni.

Do popularnych środków można zaliczyć także tabletki na pocenie się, które działają od wewnątrz i w znacznym stopniu ograniczają wydzielanie się nieprzyjemnego potu.

Wiele osób w leczeniu niekomfortowej potliwości docenia także działanie poszczególnych naparów ziołowych. Pośród wielu ziół o skutecznym działaniu można wymienić szałwię lekarską, melisę, pokrzywę, rumianek, skrzyp polny oraz korę dębu. Niemniej, aby uzyskać w pełni zadowalający efekt poszczególne napary ziołowe należy stosować regularnie oraz przez długi czas.

Potliwość a stosowanie odpowiedniej diety

Ogromną rolę w ograniczeniu nadmiernej potliwości odgrywa także stosowanie właściwej diety. Warto pamiętać o tym, że spożywanie dużej ilości kawy, mocnej herbaty oraz poszczególnych napojów alkoholowych
w znacznym stopniu przyspiesza krążenie krwi, zwiększa temperaturę ciała i tym samym zwiększa ilość wydzielanego potu.

Z kolei produkty takie jak: cebula, por oraz czosnek potrafią bardzo mocno intensyfikować nieprzyjemną woń potu. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu warto także wystrzegać się spożywania czerwonego mięsa, a przede wszystkim smażonego oraz poszczególnych tłuszczów zwierzęcych. Warto też unikać pikantnych przypraw, które powinno się zastępować świeżymi ziołami, wśród których można wymienić: bazylię, miętę oraz koper.

Potliwość może być objawem występowania schorzeń ogólnoustrojowych, zatem jeśli mimo stosowania poszczególnych zasad nadal występuje warto czym prędzej zgłosić się do lekarza.