SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

licówki
Zdrowie

Co to są licówki i kiedy je się stosuje?

Piękny uśmiech to ważny czynnik decydujący nie tylko o wyglądzie, ale i o pewności siebie. Niestety nie każdego natura obdarowała prostymi i białymi zębami. Żyjemy jednak w czasach, kiedy stomatologia ma swoim pacjentom wiele do zaoferowania. Nowoczesne technologie sprawiają, że w szybki sposób można poprawić estetykę uzębienia, dzięki czemu będziemy częściej się uśmiechać, a przede wszystkim lepiej ze sobą czuć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na skorygowanie kształtu, nierówności czy koloru zębów są licówki. Dowiedz się, na czym polega na metoda i kiedy się ją stosuje.

Z czego wykonane są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płytki z różnych materiałów, które nakłada się na przednią powierzchnię zębów. Różnią się one od siebie przede wszystkim tworzywem, z jakiego zostały wykonane. W stomatologii estetycznej stosuje się licówki z akrylu, kompozytu i porcelany. Dostępne są również licówki pełnoceramiczne, a także ręcznie malowane. Stomatolog może wybrać nie tylko najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjenta materiał, ale także różnorodne kształty i odcienie. A wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszy efekt wizualny.

W jakich sytuacjach licówki sprawdzą się najlepiej?

Pierwszym i najważniejszym zastosowaniem licówek jest poprawa kształtu zębów. Mogą być one stosowane przez stomatologa w celu zmniejszenia lub zwiększenia długości zębów oraz poprawy proporcji zębów w stosunku do reszty twarzy. Dzięki nim można zamaskować diastemę, skorygować zaburzenia symetrii pomiędzy prawą a lewą stroną łuku zębowego, a także zamaskować rozległe wypełniania. Ponadto licówki mogą skorygować drobne wady zgryzu, nadbudować niewielkie uszkodzenia zębów czy tez zmienić ich kształt.

Pacjenci bardzo często decydują się także na wizytę u stomatologa z powodu koloru zębów. Czasami zdarza się, że sama kość ma nieatrakcyjną barwę. Dość często można się spotkać także z przebarwieniami po leczeniu kanałowym czy terapii niektórymi antybiotykami. W takiej sytuacji licówki też są bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalają zmienić bowiem kolor zębów i zapewnić pacjentom piękny, biały uśmiech.

Kto powinien zdecydować się na licówki?

Licówki to zabieg stomatologiczny, na który jeszcze jakiś czas temu decydowały się głównie gwiazdy ekranu. Dzisiaj jest on na tyle dostępny i przystępny cenowo, że lekarz dentysta może zaproponować go zdecydowanej większości pacjentów, u których nie ma żadnych przeciwskazań. Przed zastosowaniem licówek stomatolog ocenia stan jamy ustnej oraz indywidualne warunki zdrowotne, aby ustalić, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju zabiegu.

Proces zakładania licówek zazwyczaj obejmuje ocenę stanu jamy, przygotowanie zębów poprzez usunięcie niewielkiej warstwy szkliwa oraz wykonanie indywidualnych odcisków zębów. Następnie licówki są dostosowywane do kształtu i koloru zębów pacjenta oraz trwale mocowane za pomocą specjalnego kleju dentystycznego. Dzięki temu prostemu zabiegowi można zapewnić sobie piękny i biały uśmiech na lata.

Zapraszamy po więcej informacji: Stomatolog Płock.

Materiał zewnętrzny