SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

łojotokowe zapalenie skóry
Zdrowie

Skuteczne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry, zwane wypryskiem łojotokowym, jest to choroba, która charakteryzuje się silnie złuszczającą skórą na głowie, rękach oraz pozostałych partiach skóry. Chociaż trądzik występuje u osób w każdym wieku, najczęściej pojawia się u nastolatków i młodych dorosłych. Trądzik może być przyczyną znacznego dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego, dlatego wiele osób szuka sposobów na jego leczenie i łagodzenie.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą nawracającą i przewlekłą. Za rozwój wyprysku łojotokowego stoi wzmożona praca gruczołów łojowych i nieprawidłowy skład wytwarzanego przez nie łoju. Ponadto, ŁZS może mieć również związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Przebieg choroby mogą nasilać także czynniki zewnętrzne takie, jak niedobór światła słonecznego, niewłaściwa dieta czy zanieczyszczone powietrze.

Jak zadbać o skórę? Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry

Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry są jednym ze sposobów na walkę z tą chorobą. Jest wiele produktów specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry z wypryskiem łojotokowym. 

  1. Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry jest dokładne oczyszczenie. Dobrze jest używać produktów, które nie zawierają drażniących składników.
  2. Następnie na oczyszczoną i osuszoną skórę należy zastosować preparaty typu tonik, który pomoże ukoić i złagodzić skórę od swędzenie i pieczenia. Działa również przeciwbakteryjnie, pozwala zredukować nadmierne wydzielanie się sebum.
  3. Kolejny kosmetyk na łojotokowe zapalenie skóry to spray przeciw łojotokowemu zapaleniu skóry. Spray ma właściwości przeciwgrzybicze i redukuje zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. Kosmetyka ten skutecznie pozbywa się szkodliwych mikroorganizmów oraz nawilża, co powoduje zmiękczenie skóry.
  4. Również warty uwagi kosmetyk to krem z ichtiolem jasny. Krem zawiera cynk, który pomaga złagodzić podrażnioną skórę. Działa również przeciwbakteryjnie oraz zmniejsza powstający stan zapalny. 

Przed zakupem kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.

Oprócz kosmetyków, istnieją również inne sposoby na pielęgnację skóry z takim problemem. Ważne jest, aby unikać długotrwałego narażenia skóry na słońce, ponieważ promieniowanie UV może pogorszyć stan skóry i powodować powstawanie przebarwień. Warto również zwrócić uwagę na swoją dietę, unikając jedzenia tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych.