SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

miseczka b
Uroda

Miseczka b, c, a może d? Jak dobrać stanik?

Właściwie dobrany rozmiar biustonosza ma niebagatelne znaczenie dla całej naszej figury. Przede wszystkim stanik w złym rozmiarze nie tylko uczyni naszą górną część ciała niekształtną. Może nawet dodać nam kilogramów i całkowicie pozbawić talii. To jednak nie wszystko – z czasem nasze piersi mogą stracić na swoim ponętnym kształcie. Zazwyczaj zaczynamy rozumieć, gdy jest już za późno. Jak dobrać stanik, by był idealny?

Dobór biustonosza nie jest łatwym zadaniem. Warto pamiętać, że prawidłowo dopasowany stanik odciąży kręgosłup i podtrzyma biust. Jednocześnie poprawi wygląd całej sylwetki oraz kobiece samopoczucie.

Rozmiar stanika – co to jest?

Rozmiar stanika składa się z liczb i liter. 75C, 80B czy 70A to numeracja, która znajduje się na stanikach. Można również spotkać się z oznakowaniem na metce M, L czy 36 lub 38 – takiej numeracji należy unikać jak ognia. Można ewentualnie zdecydować się na top sportowy, który ma taki rodzaj numeracji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to stanik, którego nie można używać podczas intensywnego wysiłku będącego dużym obciążeniem dla biustu.

miseczka c

Zastanawiając się, jak dobrać stanik, należy zacząć od zmierzenia swojego obwodu pod biustem. Mierząc należy zwrócić uwagę, by miara krawiecka z przodu i z tyłu ciała znajdowała się na tej samej wysokości. Bardzo często zdarza się, że kobiety na plecach obniżają miarę, co prowadzi do otrzymania przekłamanego rozmiaru. Kolejnym ważnym elementem pobierania miary pod biustem jest ściśnięcie się. Delikatne przyłożenie miary da błędny wynik. Miara krawiecka musi być stanowczo przyłożona do ciała – tylko wtedy wynik będzie prawidłowy, a stanik nie będzie za luźny.

Po uzyskaniu miary należy zaokrąglić ją tak, by wpisała się w rozmiarówkę staników. Trzeba jednak pamiętać, że korzystniejsze jest zmniejszenie miary. Jeśli miara pokazała, że obwód pod biustem ma 85 cm to zaniżamy go do 80. Wtedy stanik będzie prawidłowo trzymał się ciała. Dobrze dobrany stanik nie ściska ciała, tylko trzyma biustonosz nieruchomo, by nie jeździł w górę i w dół przy każdym ruchu. To nie ramiączka trzymają stanik, tylko właśnie prawidłowo dobrany rozmiar podbiuścia!

Jak dobrać stanik – rozmiar miseczki i obwód

Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś. Nie znaczy to, że powinna ją całą zakrywać. Tak dzieje się wyłącznie w modelach biustonoszy o pełnych miseczkach, czyli full cup. W większości staników górna część piersi jest widoczna, ale musi ona ładnie leżeć, a nie przelewać się, co wygląda bardzo nieestetycznie. Chcąc sprawdzić, czy miseczka została prawidłowo dobrana najlepiej stanąć bokiem do lustra. Krawędź miseczki, która wcina się w pierś tworząc wybrzuszenie daje znać, że miseczka jest zbyt mała.

Zastanawiając się jak dobrać stanik należy również zwrócić uwagę, by wybrzuszenia nie tworzyły się pod pachą. Wtedy biustonosz z przodu wygląda idealnie, ale z boku tworzą się nieeleganckie wałki. Kolejnym miejscem, w którym tworzą się wybrzuszenia jest miejsce pod piersiami. Fiszbiny wciskające się w pierś od dołu wyciskają biust ze stanika. Jest to bardzo trudne do zaobserwowania, gdyż przymierzając biustonosz niedokładnie widzimy właśnie tę część swojego ciała.

Chcąc sprawdzić czy stanik dobrze leży warto zwrócić uwagę, by jego środkowa część leżała dokładnie na mostku. Jest to ładnie widoczne, gdy wybieramy model stanika z drutami, które powinny idealnie schodzić się na środku. Dobranie odpowiedniego stanika jest trudnym zadaniem. Należy przede wszystkim pamiętać, że rozmiar, który wychodzi z tabelki to nie wyrocznia. Stanik musi dobrze leżeć, a kobieta powinna czuć się w nim komfortowo. Tylko w takim biustonoszu można przechodzić cały dzień.

Rozmiar katalogowyObwód pod biustemABCDE
6563-6777-7979-8181-8383-8585-87
7068-7282-8484-8686-8888-9090-92
7573-7787-8989-9191-9393-9595-97
8078-8292-9494-9696-9898-100100-102
8583-8797-9999-101101-103103-105105-107
9088-92102-104104-106106-108108-110110-115
9593-97107-109109-111111-118113-115115-117
10098-102112-114114-116116-118118-120120-122
ROZMIARY MIESECZEK I OBWÓD POD BIUSTEM

Jak dobrać stanik samodzielnie?

Na pewno każda z nas wie, że potrzebne są do tego dwa wymiary. Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć się pod biustem, a także ustalić obwód piersi. Znając te dwa wymiary można mniej więcej stwierdzić, jaki biustonosz będzie pasował na nasze piersi. Pomiaru pod biustem dokonujemy na wydechu i mierzymy się dość ciasno, natomiast obwód biustu mierzy się już nieco luźniej. Nie ściskamy zbyt mocno piersi. W ten sposób otrzymujemy dwa wymiary, a różnica między nimi pozwoli nam ustalić rozmiar miseczki. Na przykład różnica 12 cm to miseczka A,14 cm to już miseczka b, a 16 cm to miseczka c.

Dzięki temu uzyskujemy rozmiar, który ma oznaczenie w postaci cyfry oraz litery, np. 75b, z czego 75 oznacza obwód pod biustem, a litera b rozmiar miseczki. Taką rozmiarówką kieruje się większość kobiet i zazwyczaj kupuje właśnie stanik w rozmiarze 75b i to najczęściej bez mierzenia. Niestety zdecydowanie nie jest to dobra metoda, która zwykle skutkuje źle dobraną bielizną, a w konsekwencji prowadzi do deformacji biustu.

Sprawdź: BIUSTONOSZ DO SUKIENKI BEZ PLECÓW

miseczka b

Różnica między obwodem pod biustem a obwodem biustu da Ci mniej więcej odpowiednią dla Ciebie miseczkę, tak więc:

  • 12 cm różnicy – miseczka A
  • 14 cm różnicy – miseczka B
  • 16 cm różnicy – miseczka C
  • 18 cm różnicy – miseczka D
  • 20 cm różnicy – miseczka E

Dlaczego warto przymierzać biustonosz?

Bardzo często okazuje się, że wiele kobiet nosi źle dobrany biustonosz, nawet jeśli kieruje się podaną rozmiarówką. Tak naprawdę miseczka d wcale nie musi się znacząco różnić od c i czasami wystarczy bieliznę przymierzyć, aby się o tym przekonać. Przed lustrem bardzo łatwo ocenić, czy założony biustonosz na pewno dobrze leży. Przede wszystkim widać, jak układają się w nim piersi i czy na pewno miseczka nie jest zbyt mała lub za duża. Istotne jest także jego ułożenie z tyłu – nie może znajdować się zbyt nisko lub za wysoko. Prawidłowo dobrany biustonosz sprawia, że nie tylko czujemy się znacznie lepiej. Również nasza sylwetka prezentuje się bardziej kształtnie, a dotyczy to szczególnie kobiet, które noszą większe rozmiary.

Sprawdź też: NAJLEPSZA DAMSKA BIELIZNA RANKING

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biustonosza?

Miseczka b oraz a przeznaczone są dla posiadaczek nieco mniejszego biustu, ale odpowiedni fason może sprawić, ze będą wydawać się one nieco większe. Tak działa między innymi fason stanika, tzw. push-up. Wyposażone są one w specjalne wkładki, które sprawiają, że piersi są lepiej uniesione i pełniejsze. W przypadku mniejszych piersi najlepiej również wybierać staniki, które mają blisko osadzone miseczki. Dzięki temu piersi przesuną się bliżej środka, a efektem będzie dołeczek, który idealnie podkreślą sukienki z dekoltem kopertowym czy bluzko w serek. Nie trzeba dodawać, że prezentuje się to bardzo seksownie.

Miseczka c czy miseczka d, a nawet większe, nie muszą posiadać unoszących biust wkładek, ale warto również wypróbować taki wariant stanika na sobie, ponieważ może się okazać, że pięknie wymodeluje piersi. Podobnie jest z fiszbinami. Dobrej jakości biustonosz oraz właściwie dobrany rozmiar na pewno nie będzie sprawiał dyskomfortu. Pierś powinna przede wszystkim mieścić się cała w fiszbinie, a taki efekt można uzyskać tylko dzięki właściwemu rozmiarowi i fasonowi.

jak dobrać stanik

W przypadku większego biustu ważną rolę odgrywają również ramiączka. Powinny być one szersze, ponieważ wtedy są stabilną i wytrzymałą podporą dla dużych piersi. Dodatkowo nie uciskają i nie spadają z ramion. Warto także pamiętać, że można je zawsze wyregulować i zmniejszyć, gdy pod wpływem noszenia z czasem się nieco rozciągną.

Także zapięcie na plecach można regulować i sprawić, że rozciągnięty z czasem biustonosz stanie są znów ciaśniejszy. Dlatego przymierzając biustonosz należy zawsze zapinać go na pierwszą z brzegu haftkę. Dzięki temu z czasem w razie potrzeby będzie można zapięcie przesunąć na następną, a ostatecznie na ostatnią, co sprawi, że biustonosz nie będzie zbyt luźny.