SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Uroda

Jak zapuścić włosy domowymi sposobami?

Zapuszczanie włosów to temat znacznie dłuższy, niż by się to mogło wydawać. Wiele osób myśli, że żeby zapuścić włosy, to trzeba po prostu poczekać wystarczająco długo, aż same urosną. Jest to oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Włosy pozostawione same sobie w końcu zaczną wypadać. Żeby mieć gwarancję, ze uda nam się zapuścić faktycznie długie, mocne i piękne włosy trzeba się nieco bardziej postarać, aczkolwiek wcale nie wymaga to wielkiego wysiłku.

Najważniejsze – kondycja skóry głowy

Włos jest strukturą martwą – przynajmniej jego większość. Jedynym fragmentem włosa, który jest żywy, jest jego cebulka. Cebulki z kolei tkwią w skórze głowy i stanowią jej integralną część. Aby zatem zadbać o włosy, należy zapewnić jak najlepsze warunki cebulkom, co z kolei sprowadza się do jak najlepszego dbania o skórę głowy. Co jest w tej kwestii potrzebne?

Skóra głowy powinna być w odpowiedni sposób odżywiona – tak samo jak wszystkie inne części ciała. Konieczna jest więc odpowiednia dieta. Musi ona nie tylko być bogata w odpowiednią ilość makroskładników, ale również mieć określone ich proporcje. Zaburzone proporcje najważniejszych składników pokarmowych (na przykład za dużo tłuszczy, albo cukrów) prowadzą nie tylko do problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi, ale również do różnorodnych problemów ze zdrowiem skóry. Poza tym konieczne jest również zapewnienie w diecie odpowiedniej ilości mikroskładników i witamin. Niedobory pod tym względem szybko odbiją się na zdrowiu skóry i nie pozwolą zapuścić długich włosów. Poza tym istotne jest unikanie wszelkich, nawet mało groźnych chorób skóry głowy, takich jak łupież (powodowany przez nadmierny rozwój grzybów na skórze).

Jaki to jednak ma związek z długością włosów? To bardzo proste. Włos rozwija się w kilku fazach. W fazie pierwszej włos rośnie i staje się coraz dłuższy. Właśnie wtedy do prawidłowego rozwoju konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jeśli ich nie dostanie – od początku będzie osłabiony i złamie się, albo wypadnie szybciej. W kolejnej fazie wzrost zostaje znacznie spowolniony. Jeżeli skóra jest w dobrej kondycji i nie jest zaatakowana przez choroby, a włosy nie zostaną fizycznie zniszczone, to faza ta może trwać dość długo. W ostatnim etapie włos powoli zaczyna zamierać (oczywiście w przenośni, ponieważ nigdy nie był naprawdę żywy) i finalnie wypada. Na jego miejscu odrasta nowy włos. To całkowicie naturalny proces, którego w żaden sposób nie można zatrzymać, a można jedynie spowolnić (albo przyspieszyć, co niestety robi większość ludzi).

Zobacz również, jakie są modne fryzury męskie 2021.

Co robić, aby włosy rosły jak najdłuższe?

To tylko część odpowiedzi na pytanie o to, jak zapuścić włosy. Żeby mogły urosnąć jak najdłuższe należy zadbać o to, żeby nie zniszczyć ich w trakcie. Konieczne jest tu stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, jak również pamiętanie o kilku prostych zasadach. Na początek warto przyjrzeć się kosmetykom. Po pierwsze należy zrezygnować zupełnie z popularnych szamponów zawierających silikon. Szampony takie sprawiają, że włosy wyglądają lepiej, ale tak naprawdę są systematycznie niszczone i osłabiane, a czas cyklu ich życia jest znacznie skrócony. O wiele lepsze są naturalne, proste szampony, które nie zawierają tego składnika. Należy zwrócić uwagę również na rodzaj detergentu użytego w szamponie. Z przykrością należy stwierdzić, że oprócz dodatku odpowiednich substancji zapachowych, barwników i właśnie silikonu, większość popularnych szamponów (również tych znanych marek) niewiele różni się od płynu do mycia naczyń. Kupując szampon należy zwrócić uwagę, żeby zawierał on jedynie bardzo delikatne detergenty. Szampony takie można na przykład znaleźć w sklepach ekologicznych i zielarskich.

Sprawdź: Sombre karmelowe

Warto również pamiętać o tym, żeby nie niszczyć włosów mechanicznie. Istotna jest na przykład wybierana fryzura. Najlepiej rosną włosy spięte luźno spinką, albo zaplecione w warkocz. Włosy noszone zawsze luzem mogą z czasem ulec osłabieniu, choć oczywiście czasem warto sobie na to pozwolić. Bardzo niekorzystne jest układanie włosów w kok. Warto również zwrócić uwagę na poduszkę, na jakiej się śpi. Jeżeli wykonana jest z szorstkiego materiału, to również będzie niszczyć włosy.