SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Zdrowie

Kłykciny kończyste początkowe stadium

Wirus brodawczaka stanowi niebywałe zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia osoby zainfekowanej. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku płciowego z ludźmi chorymi. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż może być nosicielami tego groźnego wirusa. Kłykciny kończyste początkowe stadium przebiega bardzo łagodnie i nie powoduje większego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Sprawia to, że niezwykle ciężko jest stwierdzić, że organizm jest zainfekowany. Dlatego osoby, które w ostatnim czasie zmieniały swojego partnera seksualnego, powinny jak najszybciej zbadać się w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zarażenia.

Przebieg choroby jest inny u mężczyzn, a inny u kobiet. Panie najczęściej doświadczają świądu w okolicach intymnych. Ponadto po kilku dniach pojawiają się brodawczaki, czyli zmiany skórne o dużym nasileniu. W takim wypadku niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza w celu podjęcia leczenia. Obecnie istnieją preparaty, dzięki którym można z powodzeniem załagodzić skutki infekcji, a nawet stopniowo ją wyleczyć. Natomiast w przypadku mężczyzn pierwsze stadium choroby może być całkowicie niewidoczne. Niepokojącymi objawami mogą być uczucie chronicznego znużenia oraz bóle głowy. Ponadto w okolicach prącia mogą pojawić się delikatne wybroczyny, które z czasem będą rosły. Ważne jest, aby również w tym przypadku zasięgnąć porady lekarskiej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnych na rynku leków, dzięki którym możliwe jest całkowite wyleczenie z zakażenia wirusem HPV. Warto wspomnieć, iż inaczej wygląda leczenie w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku mężczyzn. U panów może okazać się konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wymrażanie kłykcin kończystych. Niezbędne jest jednak ponawianie zabiegów, bowiem w przypadku zaniechania kolejnych terapii może dojść do ich odnowienia. W przypadku wcześnie podjętego leczenia rokowania są dobre.

W przypadku wykrycia zarażenia wirusem HPV należy całkowicie zrezygnować z pożycia seksualnego. Ryzyko infekcji jest znacznie podwyższone u osób w młodym wieku. Inicjacja seksualna następuje coraz wcześniej, dlatego kłykciny kończyste pojawiają się nawet u osób, które uczą się w szkole średniej. Ponadto w przypadku wystąpienia kłykcin należy unikać podrażnień skóry w miejscach intymnych. W aptekach dostępne są specjalne maści kojące, które uśmierzają świąd. Należy również z dbałością podejść do kwestii higieny intymnej – konieczne jest zażywanie kąpieli przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.