SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

prostowanie keratynowe
Lifestyle Uroda

Prostowanie keratynowe – fakty i mity

Wiele kobiet marzy o prostych, lecz jednocześnie zdrowych i zadbanych włosach. Natura jednak nie obdarza takimi każdego, kto by tego chciał. Z kolei używanie prostownicy na dłuższą metę może okazać się bardzo szkodliwe i niszczycielskie dla włosów, ponieważ bardzo je wysusza. Ponadto niektóre rodzaje włosów bardzo ciężko wygładzić za pomocą prostownicy, a nawet, gdy się to uda, szybko wracają do naturalnego stanu. Wówczas można pomyśleć o prostowaniu włosów na stałe. Najczęściej stosuje się do tego keratynę.

Prostowanie keratynowe – co to takiego?

Prostowanie keratynowe przywędrowało do Ameryki Północnej i Europy z Ameryki Południowej, na której terenie wiele kobiet kręcone i gęste włosy. Z tego powodu nazywane jest również prostowaniem brazylijskim.

Keratyna naturalnie jest składnikiem włosów. To właśnie dzięki niej kosmyki są elastyczne. Niektóre warunki atmosferyczne i zabiegi fryzjerskie sprawiają jednak, że keratyny we włosach jest mniej, przez co zaczynają one gorzej wyglądać. Zabieg keratynowego prostowania polega na odżywieniu włosów za pomocą keratyny, a dodatkowym skutkiem takiego działania jest właśnie ich wyprostowanie. Oznacza to, że włosy podczas zabiegu zamiast się niszczyć, zostają odbudowane.

prostowanie keratynowe

Mity o prostowaniu włosów keratyną

Nadmiernie obciąża włosy. To nieprawda, chociaż bezpośrednio po zabiegu można odnieść takie wrażenie. Wynika to jednak nie z obciążenia, lecz z nagłego całkowitego wyprostowania, które sprawia, że włosy się nie puszą. Niektórym osobom może to kojarzyć się z ciężkością.

To zabieg niebezpieczny dla zdrowia. Obecnie to również mit, w którym jednak kiedyś było trochę prawdy. Preparaty keratynowe, które były dawniej używane, zawierały w składzie rakotwórczy formaldehyd. Obecnie jednak już tak nie jest, lecz dla pewności można zapytać o to danego fryzjera.

Niszczy włosy. Jeżeli użyty zostanie produkt wysokiej jakości, a na dodatek zabieg wykona profesjonalista, wówczas nie trzeba się martwić o to, że włosy zostaną zniszczone. Odpowiednio pielęgnując je po zabiegu, jeszcze bardziej zmniejszamy ryzyko. Nie bez powodu istnieją kosmetyki dedykowane specjalnie włosom po zabiegu keratynowego prostowania.

Zobacz: Irokez męski punk – jak zrobić?

Kolejnym mitem jest to, że włosy po zabiegu można myć dowolnym szamponem. Teoretycznie można, ale wówczas mit wymieniony punkt wyżej może stać się prawdą. Należy unikać produktów zawierających silikony, parabeny, sól, SLS i SLES. Najłatwiej po prostu zakupić produkty dedykowane włosom po keratynowym prostowaniu.

Zabieg na pewno wyprostuje włosy na okres sześciu miesięcy. Może tak się zdarzyć, ale jedynie wtedy, gdy włosy będą odpowiednio pielęgnowane, dzięki czemu keratyna nie zostanie za szybko wypłukana. W innym wypadku efekt zabiegu może utrzymywać się około dwóch miesięcy.

prostowanie keratynowe

Fakty o prostowaniu włosów na stałe keratyną

Przez 48 godzin po zabiegu nie należy myć włosów. Wiele osób może mieć z tym problem, szczególnie że bezpośrednio po zabiegu włosy pachną w dość specyficzny sposób, a przez znaczne wygładzenie mogą nawet sprawiać wrażenie ciężkich. Pamiętanie o tej zasadzie jest jednak bardzo ważne – łamiąc ją, możemy bardzo łatwo wypłukać keratynę, co przez co zabieg będzie nieefektywny. To samo tyczy się ogólnego wystawiania włosów na działanie wody. W ciągu tych pierwszych 48 godzin należy unikać wszelkich kąpielisk, a w razie deszczowego dnia ochronić włosy parasolem.

Przez pierwsze 48 godzin nie należy spinać włosów. Spięcie czy to spinkami, czy gumkami, może spowodować odkształcenie włosów.

Kobiety w ciąży nie powinny decydować się na zabieg keratynowego prostowania włosów. Jest to fakt, ponieważ związki azotu, które wydzielają się podczas zabiegu, szkodą ciężarnym. Jeżeli jednak znajdziemy fryzjera, który stosuje w pełni organiczne preparaty keratynowe, wówczas jakiekolwiek ryzyko jest znikome.

Sprawdź: Ranking prostownic fryzjerskich

Keratynowe prostowanie samemu czy przez specjalistę?

Dla odpowiedniego efektu niezwykle istotne jest dobranie keratyny do struktury włosa, a także ustawienie odpowiedniej temperatury. Osobie niedoświadczonej trudno będzie to zrobić, przez co może pogorszyć stan swoich włosów.