SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Moda Uroda

Jak łączyć kolory ubrań?

Podczas doboru ubrań do stylizacji istotny jest nie tylko ich krój, ale również kolory. Nawet najładniejsze i najmodniejsze ubrania zestawione ze sobą w nieodpowiedni sposób nie będą dobrze się prezentować. Z tego właśnie powodu warto znać kilka zasad co do tego, jak łączyć kolory ubrań – nie jest to skomplikowane, a może oszczędzić wiele nerwów.

Ten sam kolor, różne odcienie (kolory monochromatyczne)

Takie połączenie często w praktyce wygląda lepiej, niż można by się tego spodziewać. Ponadto jest to dobry wybór, gdy chcemy uzupełnić stylizację wyrazistymi dodatkami czy np. wzorzystym płaszczem w intensywnych kolorach. W takim przypadku można wybrać nawet jeden odcień i przełamać go oryginalnym wierzchnim okryciem. Również buty czy torebka w innym kolorze mogą stanowić w takiej monochromatycznej stylizacji ciekawy akcent.

Temperatura

Bynajmniej w tej zasadzie nie chodzi o temperaturę powietrza. Istotny jest tutaj przede wszystkim, czy dany kolor należy do tzw. kolorów ciepłych czy zimnych. Dla niektórych osób może być to ciężkie dla rozróżnienia, dlatego warto wiedzieć, że złoty oraz większość odcieni czerwonego, pomarańczowego, beżowego, żółtego, brązowego znajduje się w grupie barw ciepłych. Z kolei wiele odcieni niebieskiego, fioletu, szarego, a także blada zieleń i wiele pastelowych barw to kolory zimne. Najlepiej nie mieszać ze sobą tych grup, tylko daną stylizację utrzymać albo w barach ciepłych, albo w barwach zimnych. Należy również uważać na dodatki – złoto należy do grupy kolorów ciepłych, a srebro do zimnych. Za to spokojnie z każdym z tych kolorów można zestawić biel i czerń.

Uniwersalne kolory

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o czerni, która pasuje niemal na każdą okazję, niemal do każdej osoby i praktycznie do każdego innego koloru. Warto jednak zwrócić uwagę również na dość neutralną szarość, beż i biel – będą one stanowić dobre tło dla kolorów wyrazistych, np. gdy decydujemy się na wzorzyste spodnie w intensywnych kolorach, wówczas dla złagodzenia wizerunku można założyć białą koszulkę. Również dodatki takie jak torebki czy buty w tych barwach będą pasować dosłownie do wszystkiego. Stylizacje utrzymane w takich barwach idealnie sprawdzą się wówczas, gdy sytuacja wymaga on nas eleganckiego ubioru. Ponadto nadadzą się również do pracy. Nie bez przyczyny galowy strój to właśnie połączenie bieli z czernią lub granatem.

Wzory

Niektórzy boją się wzorów, inni je uwielbiają. Jak najbardziej warto się do nich przekonać, lecz trzeba pamiętać o jednym – umiar. Jeżeli decydujemy się na wzorzystą koszulkę, warto poważnie się zastanowić przed dołożeniem do tego wzorzystych spodni. Ponadto wzory zawsze mają jakiś kolor, więc pozostałe elementy garderoby warto podporządkować właśnie im. Biała bluzka w zielono-niebieskie liście? Białe, zielone lub niebieskie spodnie/spódnica. Dołożenie do takiej koszulki np. intensywnie pomarańczowego dołu niekoniecznie równa się katastrofie, lecz jest to już ryzykowane działanie.

Koło barw

Koło barw to dzieło stylistów. Co prawda prezentuje ono odważniejsze stylizacje, lecz są one jak najbardziej sprawdzone, np. połączenie pomarańczowego z błękitem czy różu i granatu.
Można zdecydować się na kolory kontrastujące, czyli takie, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw. Do takich połączeń należy granat i intensywna żółć.
Koło można wykorzystać również do stworzenia stylizacji z ubrań w kolorach pokrewnych. Są to te, które sąsiadują ze sobą na kole. Możemy w ten sposób uzyskać wspomniane już łączenie różnych odcieni tego samego koloru, ale może z tego wyjść również zupełnie inna stylizacja. Takie kolory to przykładowo jasny pomarańczowy oraz żółty czy ciemnoróżowy i czerwony.

Jak łączyć kolory ubrań – zasady w pigułce:

– umiar w przypadku wzorów,
– dopasować pozostałych części garderoby do koloru wzorów,
– utrzymać stylizacji w barwach ciepłych lub zimnych,
– przełamać monochromatycznej stylizacji dodatkiem w innym kolorze,
– korzystać z koła barw – kolory kontrastujące naprzeciwko siebie, kolory pokrewne obok siebie,
– ratować się uniwersalnymi kolorami.